11 psů odebraných chovateli z Nového Bydžova

Co je chov psů a co už je množírna? Stav psích rodičů leccos napoví. V tomhle případě musí finálně rozhodnout příslušné orgány.

Máme nové obyvatele v útulku. Je to 11 různě starých čivav a tzv. barevných jorkšírů odebraných chovateli. U nás v útulku se dávají do kupy. Nejsou k adopci, čekají u nás na rozhodnutí příslušných orgánů. My se o ně zatím staráme jak nejlépe dovedeme.

Co to je za psy?

Tyto psy odebrala 17. 12. 2020 Krajská veterinární správa ve spolupráci s policií a městem Nový Bydžov jejich chovatelce z důvodu podezření ze spáchání trestného činu souvisejícího s chovem v nevhodných podmínkách. Dohodli jsme se s městem Nový Bydžov, že do doby, než se celá kauza prošetří, budou pejsci ubytovaní u nás.

Když k nám ale dorazila ta hromada zanedbaných psů, bylo nám jasné, že i tomuto chovateli šlo prevděpodobně v první řadě o peníze a ne o dobrý stav psů. Tím spíš, že jejich štěňata, podle dohledatelných inzerátů, prodával za 20-50 000 Kč. Takhle to podle nás vypadá, když má majitel pravděpodobně na prvním místě zisk.

Rozhodně si ale neumíme představit, že by u nás psi v tomto stavu jen nečinně čekali na verdikt příslušných orgánů. Ze všech sil se jim snažíme pomoct, aby se jejich stav zlepšil a bylo jim dobře.

V jakém jsou stavu?

Hned jak jsme psy poprvé viděli, bylo jasné, že nás čeká mnoho návštěv veteriny a ještě víc času strávených léčením. Výčet všech zdravotních problémů, které tyhle psy trápí, je bohužel opravdu bohatý. Fotky zachycují jen část potíží, které tito psi mají.

 • Většina psů je ve špatném výživovém stavu.
 • Většina psů má přerostlé drápy, které vedou až k deformitám nohou.
 • Srst mají ve špatném stavu – neudržovanou, zplstnatělou, zadredovanou. V srsti mají nalepené zaschlé výkaly. U 2 fen to došlo tak daleko, že jim zaschlé výkaly zalepily oblast rekta a bylo nutné jim ji v sedaci uvolnit a nasadit antibiotika.
 • Většina psů má příšerný zubní kámen, tzv. odontolitiázu, u některých psů to přešlo až k přímo hnijícím zubům.
 • Se špatnou srstí souvisí i problémy s očima – psi mají výtoky z očí, někteří až blefarospazmus či konjuktivitidu.
 • Jedna fena musela akutně podstoupit kastraci kvůli nebezpečnému hnisavému zánětu dělohy.
 • 2 feny mají vážné a bolestivé ortopedické problémy.
 • Jeden pejsek má vážnou srdeční vadu a s prognozami jeho stavu jsme velmi opatrní.
 • Jeden pejsek nemá na hlavě uzavřenou fontanelu, takže bude už navždy ohrožen při neopatrném zacházení vážným otřesem mozku.

 

Kolik stojí postarat se o skupinu psů v takovém stavu?

Na úvod je důležité říct, že náklady na krmení a nutný úklid prostor, kde psi jsou, hradí město Nový Bydžov. Všechny ostatní náklady jdou za námi.

První prohlídky u veterináře a akutní zákroky za první měsíc už nás stály více než 50 000 Kč.

V nejbližší době budeme rozhodně muset nechat psům odstranit zubní kámen a udělat jim celkové revize dutiny ústní, což bude stát přibližně 25-30 000 Kč.

Kvůli dalším zdravotním problémům bude třeba, aby někteří psi podstoupili specializovaná vyšetření, jako je endokrinologie či ortopedické vyšetření.
Ty zatím odhadujeme na 30-50 000 Kč.

Není to zrovna málo, že? My v tom ty psy ale nemůžeme nechat. A věříme, že ani vy nás v tom nenecháte. Přispět na výdaje za léčbu těmto psům můžete na darujme.cz

 

Důležité informace:

Prosím nevolejte a nepište kvůli adopci těchto psů. Nejsou to naši psi, o tom co s nimi bude dál, rozhodují příslušné orgány, ne my.

Jestli ale chcete vědět o všech novinkách, které se budou psů týkat, sledujte nás na našich sociálních sítích, na Facebooku a Instagramu, budete tam mít vše jako z první ruky.

Děkujeme, že nám pomáháte pomáhat.

1L9A3829_postcard 1L9A3919_postcard 1L9A3987_postcard 1L9A4072_postcard 1L9A4111_postcard 1L9A4149_postcard

 

O čtyři měsíce později…

Čtyři měsíce utekly jako voda. Velkou část této doby nám zabrala péče o celou partu pejsků a náklady na jejich léčbu a péči se vyšplhaly nad hranici sto tisíc korun. Bohužel k dalšímu posunu v úředním rozhodnutí o dalším osudu pejsků, zatím nedošlo…

Vyřešili jsme:

 • Akutní zánět dělohy
 • Všichni pejsci za sebou mají kompletní revize zubů. Někteří bohužel vinou dlouhodobého neřešení stavu přišli o všechny zuby a jedna fenka měla zuby prohnilé až do kosti a musela podstoupit operaci rozpadlé čelisti.
 • Kardiologické vyšetření, které pomohlo zhodnotit léčbu a čivavákovi se náramně ulevilo.
 • Ortopedické vyšetření, které u dvou fen potvrdilo 3. stupeň luxace pately a hrozící riziko ruptury vazů. Pomohla by chirurgická stabilizace.
 • RTG a USG vyšetření prokázalo u dvou fen tumory mléčné lišty, které bude nutné řešit.
 • Všichni pejsci jsou vykoupaní, mají odborně upravenou srst a celkově jsou k nepoznání. Posuďte sami 🙂

DSC02352-Edit DSC02386-Edit DSC02375-Edit DSC02897-Edit DSC02915-Edit DSC02925-Edit DSC02409-Edit DSC02403-Edit DSC02389-Edit DSC02936-Edit DSC02419-Edit

Další novinky

Útulek vs. COVID-19

2021-02-19 06:57:59

Aktuální informace o (ne)omezení provozu útulku a návštěv.

číst dál

Na skok v útulku: Charitativní kalendář 2021

2020-10-18 12:12:12

Předobjednejte si kalendáře a diáře na rok 2021 a udělejte radost nejen sobě, ale i psům v útulku.

číst dál
Zavřít