Čipování psů

Jak na čipy a jejich registraci?

Můj pes má čip, jak poznám, že je zaregistrovaný?

Víte, že nestačí pouze pejska očipovat, ale že je potřeba pejskův čip také zaregistrovat? Čip je bohužel sám o sobě k ničemu a jeho funkce můžete využít až po jeho registraci.

Pokud máte pejska již čipovaného (od chovatele, od jiného majitele, nebo z útulku) a chcete si ověřit, zda je čip registrovaný, můžete tak udělat jednoduše online.

  1. Můžete si buď online postupně otevřít jednotlivé registry (Národní registr majitelů zvířat, Back home, Pet family, apod. – úplný seznam uveden níže), do kterých zadáte číslo čipu vašeho zvířátka a tak si ověřit, zda je v daném registru evidované.
  2. Nebo si můžete hledání trochu usnadnit a začít na stránce petmaxx.com, která dokáže vyhledávat ve vícero registrech naráz. Pokud se vám na této stránce po vyhledání čipu zobrazí zelená fajfčička u některého z registrů, máte v podstatě většina z vás vyhráno. Čip je registrovaný.

 

Pokud vám petmaxx.com nenajde žádnou shodu, proveďte kontrolu ještě v registrech, které nejsou s touto stránkou propojeny. Těmi registry v současné době jsou:

Na koho je pejsek registrovaný? Ověření údajů v evidenci.

Pokud je číslo čipu vašeho zvířete registrované, ale vy jste registraci zvířátka neprováděli, nebo si chcete zkontrolovat, jaké údaje jsou v registru zadány, je dobré si v daném konkrétním registru ověřit, na koho je čip registrovaný. Ideálně telefonicky, nebo písemně.  S největší pravděpodobností vám nesdělí hned údaje registrovaného (z důvodu ochrany osobních údajů), můžete se tedy v prvé řadě zeptat, zda zde nefiguruje Vaše jméno. Pokud máte ke zvířátku jakoukoli smlouvu, kde jsou Vaše údaje a číslo čipu, určitě si ji připravte, kdybyste chtěli provést přeregistraci z původního majitele (hlavně, když ho neznáte) na vás.

Číslo v registru není? Kam číslo čipu zaregistrovat?

V ČR bohužel zatím neexistuje žádný centrální registr. Výběr registru je tedy čistě na vás. Záleží také, co od registru očekáváte. Za dobu fungování útulku máme nejlepší zkušenosti s registrací na narodniregistr.cz. V případě, že se do útulku dostane zvíře s čipem registrovaným u nich, dokáží téměř ihned kontaktovat majitele, protože poskytují telefonickou službu 24/7. U jiných registrů prozatím tato pohotovostní služba nefunguje.

Pokud je pro vás rozhodující cena za registraci, pak můžete zvolit některý z jiných registrů. Některé registry umožňují registraci zdarma.

Čip můžete dokonce registrovat do více registrů, je to čistě na vás. Postup registrace naleznete v další části článku “Jak registrovat čip”.

Zde uvádíme přehled registrů, ve kterých můžete čip zaregistrovat.

Národní registr majitelů zvířet (narodniregistr.cz)
– největší a nejstarší registr v ČR, člen mezinární skupiny Petmaxx.com
– nepřetržitá telefonická služba 24h včetně víkendů a svátků
– registrace do databáze pro čipy Datamars (začínají např. kódem 2030981) zdarma, pro ostatní čipy 198 Kč
– registrovat lze on-line, e-mailem i poštou

Back Home (backhome.cz)
– další velmi rozšířený registr a člen mezinárodní skupiny Petmaxx.com
– registrace on-line pro čipy BackHome zdrama, pro ostatní čipy 200 Kč
– registrace čipů poštou 250 Kč

Pet Family – centrání registr zvířat (centralniregistrzvirat.cz)
– registrace zdarma
– portál pod Nadací na ochranu zvířat
– mobilní aplikace pro hlášení ztrát a nálezů psů

Centrální evidence zvířat a věcí ČR (identifikace.cz)
– registrace on-line i poštou
– registrační poplatek 240 Kč

Český registr zvířat CZPETNET (czpetnet.cz)
– registrace pouze poštou
– registrační poplatek 160 Kč
– napojeno European Pet Network

IFTA – Mezinárodní centrální registr zvířat (iftaregistr.cz)
– člen mezinárodní skupiny Petmaxx.com
– registrace zdarma

Registr mikročipů (registrmikrocipu.cz)
– registrace zdarma

Registr zvířecích čipů, známek a tetování (cipy-znamky.cz)
– registrace 40 nebo 50 Kč dle způsobu

Jak zaregistrovat čip?

Pokud jste si už vybrali registr/registry, kam chcete čip vašeho zvířete zaregistrovat, je potřeba si ještě zjistit, jaké možnosti registrace nabízejí.

Poštou

U vašeho veterinárního lékaře jste při čipování nejspíš obdrželi formulář, ve kterém se uvádí číslo čipu a kontakty majitele. Tanto formulář lze pak poslat poštou na adresu vámi vybraného registru.

Online

Většina registrů umožňuje registraci online, z pohodlí domova. V našich videích vám ukážeme, jak registrovat v jednotlivých registrech.

Další novinky

Vánoce v útulku V.

2019-11-13 07:35:06

Ježíšek se chystá za pejsky do útulku 22.12.2019. A co vy? :)

číst dál

Život očima psů: Charitativní kalendář 2020

2019-10-17 07:11:24

Určitě si občas říkáte … co si asi myslí. Co se mu asi honí v hlavě? O čem mluvíme? V našem charitativním kalendáři jsme těmto záhadám přišli na kloub.

číst dál
Zavřít