Operace “Kníračoid” aneb přemnožená smečka polodivokých psů

Psal se prosinec 2017 a na jediném pozemku bylo tolik tolik psů, že to nešlo ani spočítat. Spustili jsme operaci “Kníračoid” (to proto že všichni psi připomínali křížence kníračů a byli si navzájem velmi podobní). Trvala dlouhých 9 měsíců a raději jsme se o ní moc nešířili, protože jsme se báli, aby vše klaplo podle plánu. Teď je celá akce definitivně u konce a my vám můžeme říct celý příběh.

Dobrý úmysl

Začalo to vlastně už v roce 2011. Jeden pán chtěl dát domov pár zatoulaným psům. Na tom není nic špatného. Nenechal je ale vykastrovat a nedokázal je uhlídat. A psi se začali nekontrolovaně množit. V roce 2012 z toho bylo 40 psů.

Většina z nich byla odvezena do útulků, kde postupně našli své nové domovy. Pánovi zůstalo pár psů. Tehdy se ale stala hlavní chyba – na majitele psů byl ze spousty stran vyvíjen tlak, do akce se zapojil velký počet zachránců, případ byl medializován. Na pána toho bylo najednou zkrátka příliš a přestal spolupracovat. Kvůli tomu se ale nestihly provést tolik důležité kastrace psů, kteří pánovi zůstali.

 

Bez kastrace nekonečný příběh

Nekastrované psy majitel znovu nebyl schopen uhlídat a celý kolotoč se rozjel na novo. Když jsme, na žádost krajské veterinární správy, přijeli v prosinci 2017, našli jsme 55 psů různého (a neurčitelného) věku. Postarat se o takový počet psů bylo zcela mimo možnosti jejich majitele. Výsledkem byl otřesný psychický i fyzický stav zvířat. Psi byli nesocializovaní, polodivocí. Trpěli kožními onemocněními, trápili je vnitřní i vnější paraziti, měli deformity ocásků, vrozené vady srdce nebo pohlavních orgánů. S jistotou jsme nevěděli, kdy která fena porodí, takže bylo třeba ihned řešit nové vrhy štěňat. Některá štěňata navíc kvůli příbuzenskému křížení měla vady neslučitelné se životem. Měli jsme toho opravdu hodně co řešit.

kníračoido

Věděli jsme ale, že tentokrát na to musíme jít jinak. V naprosté tichosti a po klidné domluvě s majitelem i příslušnými orgány jsme začali psi po skupinkách odvážet. Zároveň jsme průběžně pracovali na tom, aby psi, kteří majiteli zůstanou, byli včas vykastrovaní.

 

Část psů majiteli zůstane

Tohle je důležité také vysvětlit – část smečky majiteli zůstane. Společně jsme vybrali 13 psů, kteří zůstanou s původním majitelem. O takový počet psů se pán už dovede postarat. My jsme zajistili jejich kastraci, pokud to jejich zdravotní stav dovolil, aby se už nemohli dál rozmnožovat.
Myslíme si, že nechat pánovi část jeho milovaných psích parťáků, je velice důležité. Kdybychom mu je sebrali všechny, co nevidět si opatří jiné a kolotoč množení začne nanovo. Takhle má pán svou malou smečku a je spokojený. A jeho psi také, viděli jsme to na vlastní oči. I nadále ale budeme stav psů na místě hlídat.

 

Nové domovy pro ostatní

Zbývajících 41 psů jsme postupně odvezli. 22 z nich mělo přechodný domov v Dogpointu, o 19 dalších se postaraly další organizace. Tímto děkujeme Fordogs, Galgo v nouzi, Pro psí voči, Šance zvířatům, Psí cesta František, Kočičky a pejskové v urgentní nouzi a Zvíře v tísni, že spolu s námi pomáhají psům najít lepší domov. pomohli najít lepší domov pro všechny kníračoidy.

Dogpointí svěřenci už jsou všichni ve svých domovech. Novou rodinu ale stále hledá pár pejsků u Galgo v nouzi, nebo Žolík v Psí cestě František.

 

Známé psí tváře a příběhy

Nejspíš si některé z pejsků budete pamatovat. Mezi těmi, pro které jsme hledali nové domovy, byly třeba holčičky Danička, Blanička a Stánička, fotbalový Real, Juventus a Borussia, nebo kluci Tomáš a Jonáš.Ti všichni už si dnes hoví ve svých nových domovech.

kníračoidi
přemnožená smečka polodivokých psů množírna domácí množení kauza zanedbaný pes

Pomoci jsme nedokázali jen Janičce, která kvůli neurologické vadě odešla za duhový most.

 

Jak je důležité mít stálou podporu

Abychom ale neplácali po ramenou jen sami sebe, je potřeba říct, že nemalý podíl na celé akci mají i všichni, kdo nás podporují finančně. Postarat se totiž o všech 54 psů, zajistit pro ně nezbytnou veterinární péči, případně kastrace, a ty, co jsou určení k adopci, připravit na nové životy, stojí kromě energie taky spoustu peněz. V případě kníračoidů se náklady na zajištění všeho potřebného vyšplhaly na 87 000 Kč! (A to nepočítáme náklady organizací, které nám se záchrannou akcí pomáhaly.)

Kdyby nebylo vás, kdo nám dlouhodobě pomáháte, nikdy bychom 40 psů naráz zachránit nedokázali. Za to vám patří velký dík <3.

 

Přispět ke zdárnému konci dalších akutních, nečekaných nebo utajených záchranných akcí můžete prostřednictvím:

Další novinky

Odebraní psi z Plavska - téměř 50 psů v nevyhovujících podmínkách

2022-01-19 08:07:42

Někdo v prosinci shání vánoční dárky, v jižních Čechách ale v prosinci minulého roku sháněli někoho, kdo se dokáže postarat o téměř 50 psů odebraných chovateli kvůli naprosto nevyhovujícím podmínkám. Spolu s dalšími organizacemi jsme se do této akce zapojili a nabídli umístění pro 10 pejsků.

číst dál

Další nezvládnutý chov, tentokrát čivavo-jorkšíři - psi opět v dezolátním stavu

2021-11-16 07:33:10

Co to je - vejde se to do kapsy, občas to vypadá trochu zvláštně, vyžaduje to spoustu práce, péče, času a peněz?

číst dál
Zavřít