Postavili jsme útulek

Léta jsme sbírali zkušenosti, brali si pejsky do dočasné péče a věnovali se výcviku. Slovo dalo slovo a rozhodli jsme se postavit plnohodnotný útulek se vším všudy. Náš útulek ctí všechny veterinární předpisy, báječně zapadá do lokality Lhotek a je příjemný nejen pro pejsky, ale i pro návštěvy veřejnosti.

Nebyla to snadná cesta. Aby útulek splňoval všechny předepsané náležitosti, vybudovali jsme karanténu čítající 4 oddělené boxy, izolační místnost pro akutní případy, ošetřovnu se specialním vyšetřovacím stolem, kancelář a samosebou i příjemné venkovní prostory s výběhy. Díky tomu se v útulku bude bezpečně a pohodlně cítit až 20 pejsků.

To vše jsme stavěli bez jakýchkoli dotací nebo dokonce podpory okolních obcí. Vlastníma rukama, s dobrovolníky, v každém volném dni, kdy jsme nemuseli do práce, abychom ušetřili tak cenné finance na vybavení. Finance na útulek jsme sháněli nejen od drobných dárců, nadačního fondu a několika firem, ale hlavně vlastní činností – výtěžek z charitativních kalendářů a čerpali jsme i z finanční rezervy, která vznikla za předešlé roky fungování organizace. Naši cestu při budování útulku jste mohli sledovat ZDE.

A takto vypadala naše cesta od poloviční ruiny k plnohodnotnému útulku…A cesta za neustálým vylepšováním stále trvá a pokračuje…

Ošetřovna

Ač se to nezdá, ošetřovna je důležitou součástí útulku. Mnohdy psi potřebují drobná nebo rychlá ošetření, která lze zvládnout bez nutnosti přivolat veterinárního lékaře. Ošetřovat psa v mrazu, venku v kotci, není příjemné ani jemu, ani ošetřujícím. Ošetřovna slouží i k ošetřování zvířat veterinárním lékařem.

     

Karanténa

V provozu útulku jsou z hlediska zoohygieny nezbytně nutná některá opatření. Mezi ně patří i zřízení karanténního prostoru.
Karanténou projde každý nově přijatý pes a není zařazen mezi ostatní zvířata k adopci dříve, dokud nese známky nemoci, nebo než je naočkován, čímž se sníží riziko nákazy či roznášení infekce. (foto “po” zatím není nejaktuálnější) (aktualizujeme foto)

     

Izolace

,,Izolace” – zní to hrozně, jak kdyby tento prostor byl jen pro ty nejzlobivější psy. Ovšem izolace slouží pro opravdu akutní případy – pro rodící feny, dále pak třeba pro psy se svrabem, či jakékoli jiné případy, kdy není zdravotně vhodné umístit takovéto zvíře mezi neočkovaná zvířata, která čekají v karanténě. V prostoru izolace je umístěna kamera a odsud můžete sledovat živá vysílání z útulku.

 

Příjmová místnost

Příjmová místnost je plánována jako taková multifunkční místnost – kancelář, kde bude probíhat vešekerá administrativa, místnost, kde si můžeme popovídat se zájemci o osvojení psa a kde také můžeme následně podepsat “adopční” smlouvy, a také jako služebna, kde bude možnost posedět, až se nám z horlivé práce bude kouřit až za ušima.

Hlavní výběh

Venkovní prostory jsou pro psy ta nejdůležitější část – zde stojí venkovní kotce a plocha je vyčleněna i pro oddělený výběh, kde se můžou psi vyběhat a který je právě v rekonstrukci. V hlavním výběhu je umístěno 15 kotců a společný prostor.

 

Budova útulku

Nedá se svítit, ale budova je gró. Bez té by nebylo ani karantény, ani ošetřovny, ani ničeho jiného. Je tedy potřeba budovu udržet v dobré kondici. Budova není nově vystavěna, je pouze zateplena a s novou omítkou a nátěrem. Aktuálně se pracuje na rekonstrukci nevyhovující protékající střechy.

 

Můžu pomoci, aby byl útulek ještě hezčí?

Chtěl bych poslat peníze

Abychom mohli nakoupit další doplňkový materiál na vylepšování a opravy nebo vybavení do interiéru pro více pejsků, bude se nám hodit finanční injekce. Dary můžete posílat přímo na projekt dlouhodobého  zlepšování útulku.

3D prohlídka útulku:

 

 

Zavřít