Čipování psů

Od roku 2020 je zákonem dána povinnost mít své zvíře označené čipem. Čip smí aplikovat veterinárnín lékař. Tento úkon provádí téměř každý veterinář jako naprostou běžnou věc, pokud tedy váš pes ještě nemá čip, obraťte se právě na některého z veterinární lékařů.
Můj pes má čip, jak poznám, že je zaregistrovaný?
Víte, že nestačí pouze pejska očipovat, ale že je potřeba pejskův čip také zaregistrovat? Čip je bohužel sám o sobě k ničemu a jeho funkce můžete využít až po jeho registraci.
Pokud máte pejska již čipovaného (od chovatele, od jiného majitele, nebo z útulku) a chcete si ověřit, zda je čip registrovaný, můžete tak udělat jednoduše online.
Můžete si buď online postupně otevřít jednotlivé registry (Národní registr majitelů zvířat, Back home, Pet family, apod. - úplný seznam uveden níže), do kterých zadáte číslo čipu vašeho zvířátka a tak si ověřit, zda je v daném registru evidované.
Nebo si můžete hledání trochu usnadnit a začít na stránce petmaxx.com, která dokáže vyhledávat ve vícero registrech naráz. Pokud se vám na této stránce po vyhledání čipu zobrazí zelená fajfčička u některého z registrů, máte v podstatě většina z vás vyhráno. Čip je registrovaný.
Pokud vám petmaxx.com nenajde žádnou shodu, proveďte kontrolu ještě v registrech, které nejsou s touto stránkou propojeny. Těmi registry v současné době jsou:
Kdo má čip registrovat?
Často se setkáváme s přesvědčením, že čip by měl registrovat veterinární lékař, který čip aplikoval. Ale pozor, není to tak! Veterinář nemá povinnost čip registrovat. Registrace čipu je primárně zodpovědnost majitele, který si může sám zvolit registr, kam čip zaregistruje. Sám majitel tak má i přehled o tom, jaké své osobní údaje do registru zadal.
Na koho je pejsek registrovaný? Ověření údajů v evidenci.
Pokud je číslo čipu vašeho zvířete registrované, ale vy jste registraci zvířátka neprováděli, nebo si chcete zkontrolovat, jaké údaje jsou v registru zadány, je dobré si v daném konkrétním registru ověřit, na koho je čip registrovaný. Ideálně telefonicky, nebo písemně. S největší pravděpodobností vám nesdělí hned údaje registrovaného (z důvodu ochrany osobních údajů), můžete se tedy v prvé řadě zeptat, zda zde nefiguruje Vaše jméno. Pokud máte ke zvířátku jakoukoli smlouvu, kde jsou Vaše údaje a číslo čipu, určitě si ji připravte, kdybyste chtěli provést přeregistraci z původního majitele (hlavně, když ho neznáte) na vás.
Číslo v registru není? Kam číslo čipu zaregistrovat?
V ČR bohužel zatím neexistuje žádný centrální registr. Výběr registru je tedy čistě na vás. Záleží také, co od registru očekáváte. Za dobu fungování útulku máme nejlepší zkušenosti s registrací na narodniregistr.cz. V případě, že se do útulku dostane zvíře s čipem registrovaným u nich, dokáží téměř ihned kontaktovat majitele, protože poskytují telefonickou službu 24/7. U jiných registrů prozatím tato pohotovostní služba nefunguje.
Pokud je pro vás rozhodující cena za registraci, pak můžete zvolit některý z jiných registrů. Některé registry umožňují registraci zdarma.
Čip můžete dokonce registrovat do více registrů, je to čistě na vás. Postup registrace naleznete v další části článku „Jak registrovat čip”.
NAŠE DOPORUČENÍ: Pokud s pejskem cestujete, nebo je šance, že pojede za hranice republiky, registrujte čip v některém z registrů, který je součástí mezinárodního vyhledávače petmaxx.com. V zahraničí totiž nemají sebemenší potuchy o jiných registrech v naší republice a kvůli jazykové bariéře tak často ani jiné registry dohledat nemusí.
Zde uvádíme přehled registrů, ve kterých můžete čip zaregistrovat.
Národní registr majitelů zvířet (narodniregistr.cz)
- největší a nejstarší registr v ČR, člen mezinární skupiny Petmaxx.com
- nepřetržitá telefonická služba 24h včetně víkendů a svátků
- registrace do databáze pro čipy Datamars (začínají např. kódem 2030981) zdarma, pro ostatní čipy 198 Kč
- registrovat lze on-line, e-mailem i poštou
- další velmi rozšířený registr a člen mezinárodní skupiny Petmaxx.com
- registrace on-line pro čipy BackHome zdrama, pro ostatní čipy 200 Kč
- registrace čipů poštou 250 Kč
Centrální evidence zvířat a věcí ČR (identifikace.cz)
- registrace on-line i poštou
- registrační poplatek 240 Kč
Český registr zvířat CZPETNET (czpetnet.cz)
- registrace pouze poštou
- registrační poplatek 160 Kč
- napojeno European Pet Network
IFTA - Mezinárodní centrální registr zvířat (iftaregistr.cz)
- člen mezinárodní skupiny Petmaxx.com
- registrace zdarma
Registr mikročipů (registrmikrocipu.cz)
- registrace zdarma
Registr zvířecích čipů, známek a tetování (cipy-znamky.cz)
- registrace 40 nebo 50 Kč dle způsobu
Jak zaregistrovat čip?
Pokud jste si už vybrali registr/registry, kam chcete čip vašeho zvířete zaregistrovat, je potřeba si ještě zjistit, jaké možnosti registrace nabízejí. Obvykle jsou to tyto možnosti:
Poštou
U vašeho veterinárního lékaře jste při čipování nejspíš obdrželi formulář, ve kterém se uvádí číslo čipu a kontakty majitele. Tanto formulář lze pak poslat poštou na adresu vámi vybraného registru.
Online
Většina registrů umožňuje registraci online, z pohodlí domova. V našich videích vám ukážeme, jak registrovat v jednotlivých registrech.