Postavili jsme útulek


Léta jsme sbírali zkušenosti, brali si pejsky do dočasné péče a věnovali se výcviku. Slovo dalo slovo a rozhodli jsme se postavit plnohodnotný útulek se vším všudy. Náš útulek ctí všechny veterinární předpisy, báječně zapadá do lokality Lhotek a je příjemný nejen pro pejsky, ale i pro návštěvy veřejnosti. A jeho historie na této adrese se začala psát v roce 2014…

Nebyla to snadná cesta. Aby útulek splňoval všechny předepsané náležitosti, vybudovali jsme karanténu čítající 4 oddělené boxy, izolační místnost pro akutní případy, ošetřovnu se specialním vyšetřovacím stolem, kancelář a samosebou i příjemné venkovní prostory s výběhy. Díky tomu se v útulku bude bezpečně a pohodlně cítit až 25 pejsků.

To vše jsme stavěli bez jakýchkoli dotací nebo dokonce podpory okolních obcí. Vlastníma rukama, s dobrovolníky, v každém volném dni, kdy jsme nemuseli do práce, abychom ušetřili tak cenné finance na vybavení. Finance na útulek jsme sháněli nejen od drobných dárců, nadačního fondu a několika firem, ale hlavně vlastní činností – výtěžek z charitativních kalendářů a čerpali jsme i z finanční rezervy, která vznikla za předešlé roky fungování organizace. Naši cestu při budování útulku jste mohli sledovat ZDE.

A takto vypadala naše cesta od poloviční ruiny k plnohodnotnému útulku…A cesta za neustálým vylepšováním stále trvá a pokračuje až do dnešního dne.

Budova útulku

Nedá se svítit, ale budova je gró. Bez té by nebylo ani karantény, ani ošetřovny, ani ničeho jiného. Je tedy potřeba budovu udržet v dobré kondici. Budova není nově vystavěna, je pouze zateplena a s novou omítkou a nátěrem. Aktuálně se pracuje na rekonstrukci nevyhovující protékající střechy.

Ošetřovna

Ač se to nezdá, ošetřovna je důležitou součástí útulku. Mnohdy psi potřebují drobná nebo rychlá ošetření, která lze zvládnout bez nutnosti přivolat veterinárního lékaře. Ošetřovat psa v mrazu, venku v kotci, není příjemné ani jemu, ani ošetřujícím. Ošetřovna slouží i k ošetřování zvířat veterinárním lékařem.

Karanténa

V provozu útulku jsou z hlediska zoohygieny nezbytně nutná některá opatření. Mezi ně patří i zřízení karanténního prostoru.
Karanténou projde každý nově přijatý pes a není zařazen mezi ostatní zvířata k adopci dříve, dokud nese známky nemoci, nebo než je naočkován, čímž se sníží riziko nákazy či roznášení infekce. (foto “po” zatím není nejaktuálnější)
(aktualizujeme foto)

Příjmová místnost

Příjmová místnost je plánována jako taková multifunkční místnost – kancelář, kde bude probíhat vešekerá administrativa, místnost, kde si můžeme popovídat se zájemci o osvojení psa a kde také můžeme následně podepsat “adopční” smlouvy, a také jako služebna, kde bude možnost posedět, až se nám z horlivé práce bude kouřit až za ušima.

Hlavní výběh

Venkovní prostory jsou pro psy ta nejdůležitější část – zde stojí venkovní kotce a plocha je vyčleněna i pro oddělený výběh, kde se můžou psi vyběhat a který je právě v rekonstrukci. V hlavním výběhu je umístěno 15 kotců a společný prostor.

Izolace

,,Izolace” – zní to hrozně, jak kdyby tento prostor byl jen pro ty nejzlobivější psy. Ovšem izolace slouží pro opravdu akutní případy – pro rodící feny, dále pak třeba pro psy se svrabem, či jakékoli jiné případy, kdy není zdravotně vhodné umístit takovéto zvíře mezi neočkovaná zvířata, která čekají v karanténě.

Můžu pomoci, aby byl útulek ještě hezčí?

Chtěl bych poslat peníze

Abychom mohli nakoupit další doplňkový materiál na vylepšování a opravy nebo vybavení do interiéru pro více pejsků, bude se nám hodit finanční injekce. Dary můžete posílat přímo na projekt dlouhodobého zlepšování útulku.

3D prohlídka útulku: