Další nezvládnutý chov, tentokrát čivavo-jorkšíři - psi opět v dezolátním stavu

Co to je - vejde se to do kapsy, občas to vypadá trochu zvláštně, vyžaduje to spoustu práce, péče, času a peněz?

Co to je - vejde se to do kapsy, občas to vypadá trochu zvláštně, vyžaduje to spoustu práce, péče, času a peněz? Mohl by to být Pokémon (pozn. hádejte, podle čeho získali tito pejsci jména?), ale ve skutečnosti jsou to psi z nezvládnutého chovu čivav a jorkšírů. Ano, už zase. A problémy jsou taky pořád dokola podobné.

(foto níže: Depozitum Beruška)

Psi se množí, až jich jsou desítky

Nezvládnutý chov, není to poprvé a ani naposledy, co se s nějakým setkáváme. Majiteli psů to v nějaký moment “uteče” a najednou kouká - doma má třeba i desítky psů, se kterými si neví rady a nedokáže se o ně adekvátně postarat. Stejně to bylo i v tomto případě. Jen my tentokrát nejsme organizátory záchranné akce, nabídli jsme jen pomoc a převzali do péče celkem 10 psů, tedy 6 psů a 4 feny. A že tu péči všichni potřebovali jak sůl.

Zubožený pes - typický výsledek nezvládnutého chovu

Psi přijeli v zuboženém stavu. Za svůj život nejspíš neviděli nejen veterináře, ale asi ani zelenou trávu někde mimo dům, ve kterém žili. Neznají absolutně nic, jsou velmi bojácní a někteří z nich svůj strach řeší kousáním.

Jejich zdravotní stav odpovídá tomu, jak obvykle vypadají nezvládnuté chovy. Jedním slovem katastrofa. Přerostlé drápy snad ani netřeba zmiňovat. Pokračuje to otřesným stavem zubů a v tomto případě také velkými problémy s očima. Většinu psů trápil demodex, což je parazit žijící v kůži, který jim způsobil mimo jiných potíží i vylysání srsti. Někteří psi měli kvasinkovou a bakteriální infekci v uších a u části z nich jsme se potýkali s entropiem víček a poškozením rohovky.

Veterinární operace, které nepočkají

Další jsou pak na řadě nutné kastrace kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Taky nejsou u nehlídaných chovů nijak výjimečné. A často pozdní zásah stojí psy život. V tomto případě podstoupily bezodkladnou kastraci 2 feny, z toho jedna byla vysloveně akutní, a 2 psi kvůli problémům s prostatou. Další fenka podstoupila kastaci spolu s mastektomií kvůli velkým cystám v děloze a novotvarům na mléčné liště. Většina z pejsků už má i po revizi zubů.

2 psi pak měli takové problémy s očima, že museli podstoupit operaci - měli totiž vtočená oční víčka dovnitř očí, takže jim řasy neustále dráždily a poškozovaly rohovku.

Účet platíme díky vaší pomoci

Někteří psi ještě na podrobná vyšetření a nutné zákroky čekají. Už teď ale máme jen na veterině účet v hodnotě 70 000 Kč. Očekáváme, že se tahle částka ještě zvýší.

A tady je nutné opět poděkovat vám, našim podporovatelům - díky vašim příspěvkům na činnosti Dogpointu jsme se nemuseli rozmýšlet a nabídli jsme pomoc tolika psům, kolik nám kapacita útulku dovolila. Nemuseli jsme se totiž obávat, jestli na nákladnou péči budeme mít dostatek prostředků. Věděli jsme, že nás v tom nenecháte.

Přispět na pomoc ohroženým psům můžete snadno například prostřednictvím webu https://www.darujme.cz/projekt/1436

Doléčit, vymazlit a šup do nového domů

Co bude se psy teď? Vše bude záležet na jejich zdravotním stavu. Ti, kteří už jsou z nejhoršího venku a zvládli i trochu socializace, začínají vyhlížet nový domov. Jiné ještě čeká pár návštěv veteriny a taky nácviku fungování s člověkem. Ale jak jen to půjde, budou nový domov hledat všichni.