HOARDING jako forma týrání

Hoarding, neboli syslení křečkování, hamounění… zkrátka hromadění psů.
Zdá se vám to jako nesmysl? Následující případ vás vyvede z omylu.

Jak poznat hromadiče?

Milovník psů nebo chovatel má ke zvířatům pozitivní vztah, aktivně se jim věnuje a především o ně pečuje. Zvířata pro něj mají objektivní hodnotu. 
Naproti tomu člověk, který „křečkuje”, ke zvířatům většinou vztah nemá. Jsou jen jakýmsi zaplněním místa v jeho životě. Nepečuje o ně, ale nechává je ,,nějak žít", množit se mezi sebou apod. Pokud by však takový majitel měl o zvířata přijít, vyvolá to v něm nepříjemné pocity a úzkosti. Často se pak počet zvířat nekontrolovaně rozrůstá (běžné jsou pak desítky psů v jednom místě) a zvířata jsou zanedbaná po fyzické i psychické stránce. Hromadění zvířat jde často ruku v ruce s hromaděním věcí.
Aby bylo možné pomoci člověku, který si zaplní své bydlení zvířátky a odpadky, je důležité, aby dotyčný s pomocí souhlasil, což bohužel nebývá časté. Tito lidé svůj problém zpravidla nevnímají, ačkoliv po určité době zasahuje nejen jejich bydlení, ale i bezpečnost, hygienu, společenské vztahy (mají-li nějaké). Práce s hromadiči bývá pro nás, útulky, náročná, jelikož s takovým člověkem je potřeba dlouhodobě navazovat vztah a vybudovat si důvěru. Z psychologického hlediska není možné odebrat hromadiči všechna zvířata najednou. Obratem by si totiž obstaral nová zvířata a hromadění by začalo znovu.

Typické znaky hromadiče a jeho zvířat

  • Už od pohledu jsou zahrada/ dům/ byt často znečištěné a zaskládané odpadem. 

  • Samotný člověk je obvykle zanedbaný.

  • Ze zahrady/ domu/ bytu se ozývají zvuky mnoha a mnoha zvířat.

  • Zvířata jsou obvykle namnožená příbuzensky a mají zdravotní potíže.

  • Zvířata jsou zanedbaná, špinavá, nemocná.

  • Zvířata i prostředí jsou často zamořena blechami a parazity.

  • Zvířata často nebývají vychrtlá! Naopak jsou pohledově ,,kulatá", obvykle kvůli malnutrici (dostatek žrádla, ale s absencí důležitých živin).

Jaký je rozdíl mezi množírnou a hromadičem?

Množírna produkuje psy za účelem jejich následného prodeje a zisku. Hromadič, jak jsme zmiňovali výš, zvířata jen hromadí a takřka se jich nedokáže vzdát. V České republice se potýkáme s oběma problémy.

Případy hromadění, které jsme u nás řešili

Takovýchto případů je napříč republikou opravdu velké množství.

Aktuálně řešený případ - psi z Kozárovic

Na malém prostoru v zanedbaném domku se nacházelo 30 psů, kříženců menších plemen (podobných jezevčíkům, maltézákům, přerostlým krysaříkům...). 
Když jsme přišli na místo, našli jsme hromádky neštěstí, které za živa žerou blechy. Granule neznámého původu měli nasypané v kastrolu. Vzhledem k množství a stavu psů nebylo v silách jediného útulku, aby přijal všechna zvířata naráz. Tato smečka se tedy rozdělila a putovala do čtyř útulků - Voříškov, For Dogs, Srdcem pro psy a k nám.
Nyní se staráme o 6 pejsků, 4 samce a 2 fenky. Psi jsou nesocializovaní, velmi bojácní, nezvyklí na manipulaci, ošetřování. Neumí prostě nic. Nejdřív ze všeho jsme je umístili do karantény, kde je musíme zbavit parazitů. Těm, u kterých to bylo vzhledem k jejich psychickému stavu možné, jsme zkrátili extrémně přerostlé drápy, které jim bránily v chůzi. To je jen začátek maratonu, který bude pokračovat zbavením zacuchané plstnaté srsti plné výkalů, veterinárními prohlídkami (sona, rentgeny, krevní testy, ošetření zubů) a hodinami práce a budování důvěry. Pejsci si také potřebují zvyknout  na základní manipulaci, obojky a vodítka.

Pár informací o hoardingu

Hoarding bohužel není výmysl moderní doby. Patologické hromadění věcí, a v případě naší práce pak hromadění zvířat, je velký problém a jedná se o samostatnou diagnózu. Nejčastěji se s ním však setkáváme u osob starších, osamělých, depresivních či dementních. Kromě deprese bývá doprovázeno také úzkostmi či obsedantně kompulzivní chorobou.

Hoarding zvířat z pohledu zákona

Nejedná se o klasické týrání zvířat, ale může být klasifikováno jako Chov zvířat v nevhodných podmínkách dle § 302a trestního zákona.

§ 302a Chov zvířat v nevhodných podmínkách

(1) Kdo chová větší počet zvířat v nevhodných podmínkách a tím ohrožuje jejich život nebo jim způsobuje značné útrapy, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.
(2) Kdo chová zvířata v nevhodných podmínkách za účelem obchodu, anebo kdo kořistí z takového chovu, a tím ohrožuje jejich život nebo jim způsobuje značné útrapy, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až čtyři léta nebo zákazem činnosti.
(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 2 v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného značný prospěch,
b) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 trvalé následky či smrt zvířeti, nebo
c) spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny.
(4) Odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 2 v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu,
b) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 trvalé následky či smrt většímu počtu zvířat, nebo
c) spáchá-li takový čin ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech.

Trestní sazba

V případě trestného činu v nevhodných podmínkách hrozí až 1 rok odnětí svobody. V případě takového chovu za účelem obchodu dokonce 6 měsíců až 4 roky. Nicméně pokud v důsledku takového chovu dojde ke způsobení trvalých následků či úhynu zvířete hrozí 2 až 8 let vězení, pokud by tak bylo učiněno většímu počtu zvířat tak 5 až 10 let.