Odebrané argentinské dogy - smrad, špína a boj o jídlo

Před nedávnem jsme vás informovali o odebrání psů z nezvládnutého chovu československých vlčáků. Teď tu máme nezvládnutý chov argentinských dog. Na těchto příkladech je krásně vidět, že nezvládnutý chov může vypadat pokaždé dost jinak. Narozdíl od vlčáků byly argentinské dogy už na první pohled ve vyloženě špatném stavu.

Rychlé jednání úřadů

1.července začínaly prázdnin a pro 21 argentinských dog začínal nový život. 17 štěňat, 3 dospělé feny a 1 pes byli odebráni chovatelce kvůli nevhodným podmínkám jejího chovu. Případ šetřila na základě podnětu Státní veterinární správa ve spolupráci s obcí Blažejov a Policií ČR. Po kontrole přímo na místě bylo jasno - kvůli zcela nevyhovujícím podmínkám, ve kterých psi žili, vydala veterinární správa návrh k odebrání všech psů. V co nejkratší době zajistila obec Blažejov se spolkem Cibela umístění pro všechny psy. K nám do Dogpointu přijelo 5 čtyřměsíčních štěňat a 2 devítiměsíční psí puberťáky.

Co mají psi za sebou

Všech 21 psů žilo v přívěsu, u kterého byl malý výběh. Pro tolik psů velikosti argentinské dogy nemohl takový prostor v žádném případě stačit. Všude byly výkaly a navíc spoustu různých věcí, odloženého nepořádku, o který se psi mohli zranit. Vodu ani žrádlo k dispozici neměli. Žrali v podstatě všechno, na co přišli. První den u nás vyšly z některých psů šlupky od brambor, to vypovídá o tom, co asi tak žrali. Čas od času se některým psům povedlo utéct a potom ohrožovali i lidi v okolí. (To koneckonců vedlo k oznámení na veterinární správu.). Evidentně je jejich život naučil rvát se o cokoli, co jim pomůže přežít - žrádlo, pití, ale i pozornost člověka. O tom, že ke střetům docházelo, svědčí i fakt, že všichni psi měli různá a různě stará tržná a kousná zranění.

Vypadá to, že majitelka ale psy nechovala na prodej, aby na nich vydělávala. Tohle celé byl zřejmě jen výsledek absolutně nezvládnutého chovu, který nechala zajít strašně daleko.

7 argentinských “štěňátek”

K nám do útulku přijela skupinka 7 ustrašených mladých psů, kteří okamžitě putovali pod sprchu, protože smrděli doslova jak doga a byli neuvěřitelně špinaví. Následně je čekalo veterinární vyšetření, při kterém jim mimo jiné lékař ošetřil všechna kousná a tržná poranění. Jeden pes měl zranění takového rozsahu, že musel ještě ten den být ošetřen v sedaci. Po fyzické stránce je nutné je ještě sledovat a hlídat, jak se bude jejich stav vyvíjet. Po psychické stránce nás čeká se psy ještě spousta práce, byť jsou na dobré cestě.

Kdo vyhraje, přežije

Jednou pro vždy se zbavme mýtu, že život ve smečce je pro psy to nejlepší. Ne. A na argentinských dogách je to krásně vidět. Když je málo žrádla, žere jen ten, co si ho vybojuje. Na slabšího zbyde málo, nebo nic. A ještě většinou utrží zranění od silnějších psů. Když musí psi o jídlo nějakou dobu bojovat, stane se pro ně žrádlo záminkou pro rvačku, ať je ho kolik chce. To byl přesně případ našich argentinských dog. Jídlo, voda, ale i pozornost člověka pro ně byl důvod ke rvačce. To jsme museli řešit co nejrychleji.

Všichni psi dostávají žrádlo odděleně. Když jsou ve společném výběhu, neustále je hlídáme a jejich chování korigujeme. Dělají velké pokroky - už se naučili, že hra s někým jiným pro ně není ohrožením a při setkání ve výběhu si už dokážou užít správnou štěněcí hru.

Zatímco se u nás a v ostatních zařízeních na pomoc zvířatům dávají všichni psi pomalu dohromady, probíhá správní řízení s jejich původní majitelkou, které rozhodne, co bude se psy dál. Zatím to ale vypadá, že si u nás ještě chvíli pobydou. A když všechno dopadne, jak má, na konci srpna skončí i jim prázdninový pobyt tady v Dogpointu a začnou se poohlížet po tom, do jakého domova odjedou na trvalo. 

Útulek nemusí být to nejhorší, co psa v životě potkalo

O případu informovala mnohá média. O případu si můžete přečíst na stránkách Státní veterinární správy, CNN Prima news, Táborský deník,...

Jak se mají po více jak měsící pobytu v útulku? Seznamte se s partou, která byla převezena k nám:

Mega von Dogo Argentino, Rezo von Dogo Argentino, Mikro von Dogo Argentino, Gramo von Dogo Argentino, Geo von Dogo Argentino, Suza von Dogo Argentino, Mela von Dogo Argentino.