Odebraní psi z Plavska - téměř 50 psů v nevyhovujících podmínkách

Někdo v prosinci shání vánoční dárky, v jižních Čechách ale v prosinci minulého roku sháněli někoho, kdo se dokáže postarat o téměř 50 psů odebraných chovateli kvůli naprosto nevyhovujícím podmínkám. Spolu s dalšími organizacemi jsme se do této akce zapojili a nabídli umístění pro 10 pejsků.

Psi odebráni na návrh veterinární správy

Na základě podnětu odhalila Krajská veterinární správa České Budějovice v domě v obci Plavsko absolutně nezvládnutý chov jorkšírských teriérů a biewer teriérů, kteří byli chovaní pravděpodobně kvůli prodeji.

Téměř 50 psů bylo ve strašně páchnoucích prostorách plných výkalů, které nikdo minimálně nějakou dobu neuklízel. Neměli přístup k vodě ani krmení. Už na první pohled bylo zřejmé, že psi jsou ve špatném stavu, jsou obaleni výkaly, mají přerostlé drápy. KVS začala okamžitě jednat a podala podnět k odebrání všech psů, k čemuž také došlo. Bohužel jednomu psu již nebylo možné pomoci a přivolaný veterinář ho musel na místě uspat. Také pro další 4 psy (2 dospělí a 2 štěňata) už bylo pozdě - na místě je našli již mrtvé.

10 psů do Dogpointu

Odebrat tak velké množství psů není jen tak - téměř nikdy není možné, aby se jich ujal jen jeden útulek, protože není zkrátka fyzicky možné, aby všem zajistil potřebnou péči. Proto i do Plavska přijelo na základě žádosti více útulků, aby se o péči o psy podělili.

My v Dogpointu jsme si vzali na starost 10 psů - 6 psů a 4 feny.

Pojmenovali jsme je tak, aby jim jejich jména připomínala, že jsou z jižních Čech:

Lokáč, Cmunda, Vajlink, Sartuna, Šustka, Žahour, Hapina, Klubalka, Pikador a Pentylka.

Žádný z těchto pejsků aktuálně není k adopci. Stále ještě probíhá řízení s původní chovatelkou psů o jejich odebrání. Dokud nebudeme znát verdikt úřadů, psi nové domovy hledat nebudou. Ale dáme vám včas vědět, až se to změní.

Plejáda nemocí a problémů

Nikoho asi nepřekvapí, že psi si přivezli mnohem víc problémů, než bylo na první pohled zřejmé. Jak jsme psali v jednom z příspěvků na sociálních sítích - s pejsky jsme si přivezli celou zoologickou zahradu - například svrab. Toho jsme museli zbavit všechny psy, měli ho doslova plné uši. (Ano, přesně kvůli tomu je potřeba mít v útulku karanténu - aby se tu nerozšířil třeba právě svrab.) Zatím také  stále léčíme giardie, což jsou střevní parazité způsobující průjmy a zvracení.

Všichni samozřejmě podstoupili hygienicko-kosmetickou proceduru koupání a stříhání, kdy jsme je zbavili zplstnatělé zacuchané a smradlavé srsti.

Další evergreen psů z nevhodných podmínek jsou zuby - většina psů je má ve špatném stavu. Na jejich “opravě” průběžně pracujeme podle toho, jak je to akutní nebo jak pes a jeho stav dovolí. Jeden z pejsků musel podstoupit akutní zubařský zákrok, protože mu zuby v tlamě doslova hnily, což mu způsobovalo obrovské bolesti, nemohl přijímat potravu a vše ústilo v silný zánět čelisti.

Jednu z fenek ještě čeká operativní řešení kýly. Další pejsek bude muset k veterináři kvůli problémům s nesestouplým varletem.

To je docela slušný výčet problémů na 10 malých pejsků, co říkáte? Tohle všechno jsou, dle nás i ošetřujících veterinářů, výsledky dlouhodobého zanedbávání péče o zvířata. Tyhle problémy se neobjeví během pár dní.

Hrozný fyzický stav a co psychika?

Vedle výše uvedeného fyzického zdravotního stavu se původní podmínky, ve kterých psi živořili, podepsaly i na jejich psychickém stavu, zejména na úrovni, nebo spíš absenci jakékoli socializace. Psi neznají jiné prostředí než uzavřený dům s malým dvorečkem, všechny zdánlivě běžné situace jsou pro ně úplně nové. Dosud víc neznali nikoho jiného než svou chovatelku. Proto je postupně všemu přivykáme, učíme je, jak vypadá normální život a že není nutné se všeho a všech bát. 

Spolupráce, jakou bychom si přáli u všech případů

Ačkoliv je celá kauza smutná, jedno je na ní přeci jen pozitivní - krásně se tu ukázalo, jak skvěle může probíhat spolupráce krajské veterinární správy, zástupců obce a příslušných odborů, Policie ČR a útulků a organizací zajišťující odchyt zvířat. Díky výborné komunikaci a souhře bylo možné velice rychle začít situaci efektivně řešit a psy z těchto podmínek odvézt. Jsme přesvědčení, že to bylo doslova za 5 minut 12. Stačilo by přijet o pár dnů později a živých psů bychom odváželi mnohem méně.

Na celé akci se podílela Krajská veterinární správa České Budějovice, obec s rozšířenou působností Jindřichův Hradec, obec Plavsko, Policie ČR. A organizace Animal Rescue CB - Odchytová služba a útulek (zajišťovali odchyt), Útulek Olomouc LOZ ČR, Útulek Tábor, Voříškov.cz.

A dík v neposlední řadě patří také všem, kdo nás podporujete. Už jsme to říkali tolikrát, ale rádi to zopakujeme - bez vás bychom pomoci tolika psům nikdy nezvládli!

O celé akci informovala také Státní veterinární správa a online zpravodaj Deník.cz.